צו קיום צוואה

האם ניתן לבטל צו ירושה או צו קיום צוואה לאחר שזה ניתן

צו ירושה או צו קיום צוואה מהווים פסק דין לכל דבר ועניין, אשר מצהיר על זהות היורשים בעיזבון המנוח או על תוקף הצוואה. מדובר בפסק דין אשר עקרון סופיות הדיון והסתמכות על הפסק חלים עליו כפי שעל כל פסק דין.
עם זאת, חוק הירושה מתווה בסעיף 72 את התנאים ואת הפרוצדורה בה ניתן לתבוע את ביטול צו קיום הצוואה או את ביטול צו הירושה שניתן. ככלל, זה לא פשוט לבטל צו שניתן ואולם כל מקרה נבחן בפני עצמו, לגופו, לפי נסיבותיו הספציפיות של המקרה.
כדי להצליח בביטול צו ירושה או בביטול צו קיום צוואה על התובע להראות כי יש לו עובדות או טענות של ממש אשר אילו היו עומדות בפני הרשם לענייני ירושה או בית המשפט בטרם שניתן הצו, הצו לא היה ניתן !

אם ישתכנע הרשם או בית המשפט, כי קיימת עילת ביטול וכן טענה אמיתית נגד הצו ולביטול הצו, יבחן הוא פרמטרים נוספים, כגון, מדוע לא הועלו הטענות לפני שניתן הצו או מיד לאחר שזה ניתן, מתי הועלו הטענות, באיזה מידה של איחור, מה ההסבר לאיחור ומה סבירות ההסבר שניתן על ידי התובע ביחס לאיחור, מה מידת ההסתמכות של צדדי ג' לנוכח מתן הצו וכיצד ביטולו עשוי להשפיע על זכויות היורשים מכוח הצו וצדדי ג'.

כאמור, אין נוסחה קבועה אשר מדריכה את בית המשפט וכל מקרה ייבחן לגופו, כאשר ככול שהשיהוי בהעלאת הטענות גדול יותר כך ההסבר לשיהוי ולאיחור בהעלאת הטענות צריך להיות מוצדק ומשכנע יותר וכיוצ"ב.

בת"ע (קריות) 31549-03-10‏, למשל, קבע בית המשפט כי אמנם מצו הירושה "נשכחה" יורשת ואולם האיחור בהגשת התובענה לביטול צו הירושה משך 21 שנים מעת שניתן הצו !!! ובתוספת הפגיעה הצפויה בצדדי ג' לו יבוטל הצו, יש בהם כשלעצמם כדי להורות על דחיית התובענה לביטול צו הירושה ולהותרת צו הירושה על כנו.

משרדנו מייצג יורשים בהגשת תובענות לביטול צו ירושה וצו קיום צוואה.

צו קיום צוואה

קידום אתרים לעסקים קידום אתרים לעסקים
השארת הודעה מהירה

לייעוץ ללא התחייבות מלא את הפרטים הבאים