צוואה

לייעוץ מהיר
מלא את הפרטים הבאים

  רישום מקצועי של צוואה

  אתם אנשים בוגרים שהקימו משפחה לתפארת. עובדים קשה לאורך החיים שלכם ומציעים לילדים שלכם רמת חיים גבוהה מאוד, ונכונים לשמור (...)
  המשך קריאה >

  קיום צוואה ללא בעיות

  אתם יודעים שיש להורים שלכם המון נכסים או לכל הפחות סכום כסף. זה ברור לכם שביום מן הימים המשפחה שלכם (...)
  המשך קריאה >

  כיצד מומלץ להתנגד לצוואה?

  האם יצא לכם אי פעם להתמודד עם סיטואציה שבה אתם מגלים פיסת מידע שמשנה לחלוטין את החיים שלכם וגורמת לכם (...)
  המשך קריאה >

  איך מתנגדים לצוואה?

  הצוואה היא המסמך החשוב ביותר בחייהם של אנשים רבים. בין שאתם מחזיקים רכוש עצום ובין שאתם מסוגלים לכלכל את הילדים (...)
  המשך קריאה >

  אומרים לא לצוואה

  באופן עקרוני, צוואה היא מסמך שבו אתם מגדירים איך ובאילו תנאים אתם רוצים לחלק ‏את הרכוש שצברתם לאורך שנים ארוכות (...)
  המשך קריאה >

  מה שצריך לדעת כדי לבקש צו לקיום צוואה

  ‏יכול להיות שאתם מודעים לעובדה שההורים שלכם יצרו מסמך צוואה וירושה מפורט עוד לפני שהם חלו וסיימו בטרם עת את (...)
  המשך קריאה >

  הצו שייסדר לכם את הצוואה

  ‏כבר בשלב יחסית מוקדם של החיים הבוגרים שלכם, אמא ואבא דאגו להסביר לכם בדיוק מה הן הציפיות ומה הן הדרישות (...)
  המשך קריאה >

  תזמון קיום הצוואה מסובך? העורך דין שייעתר לעזרתכם

  ‏מתי בפעם האחרונה יצא לכם להגיע לבית המשפט כדי להתמודד עם טענות ובעיות ‏אשר קשורת באופן ישיר למשפחה שלכם. אצל (...)
  המשך קריאה >

  צוואה הינה אחד המסמכים המשפטיים החשובים ביותר לאדם והוא המאפשר לכל אדם לקבוע מה יעלה בגורל רכושו עם פטירתו. חוק הירושה קובע, כי עיזבונו של מוריש יחולק ע"פ הוראות הדין, זאת אלא אם זה ערך צוואה ובה קבע הוראות לגבי אופן חלוקת עיזבונו ואשר לגביה ניתן צו קיום צוואה.

  בבואם לדון בשאלת תוקפן המשפטי של צוואות, מונחים בתי המשפט ע"י הכלל המנחה בדיני צוואות, לפיו "מצווה לקיים את דברי המת". הכלל הנ"ל הינו עתיק יומין ומופיע בתלמוד הבבלי, כתובות דף ע', עמ' א'. במשפט הישראלי הכלל הנ"ל מהווה הלכה מחייבת ומנחה (ע"א 869/75 בריל נ' היועמ"ש (בית המשפט העליון). לאור הכלל המנחה הנ"ל, קיימת מגמה כללית להעדיף קיום צוואה על פני פסילתה, זאת גם אם צוואה פלונית אינה עומדת בכללים הצורניים שנקבעו בדין ובלבד שבית המשפט השתכנע מעל לכל ספק באמיתות הצוואה ובגמירות דעתו של המצווה לצוות כפי שנקבע בצוואה. יחד עם זאת, הנטייה לקיים צוואה אינה קטגורית ואינה מוחלטת ולכן לא כל צוואה תקוים, זאת כאשר ישנן עילות שונות לפסילת תוקפה המשפטי של צוואה. על התנגדות לקיום צוואה ועל העילות לפסילת תוקפן של צוואות אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה בלינק המופיע באתר – "התנגדות לצוואה ופסילתה".

  חוק הירושה מכיר בארבעה סוגים שונים של צוואות: צוואה בעדים, צוואה בכתב יד, צוואה בפני רשות וצוואה בע"פ (צוואת שכיב מרע). לכל אחד מהסוגים דרישות צורניות ומהותיות שונות שהופכות אותו לתקף צורנית מבחינה משפטית וכל אחד מסוגי הצוואה מתאים לסיטואציה אחרת בחיים בעת עריכת הצוואה. פורמט של צוואה, המקובל בין בני זוג, הוא צוואה הדדית, בה בני זוג דואגים להוריש את עיזבונם האחד לשני במקרה של פטירה ורק לאחר מות שניהם העיזבון מחולק לילדים היורשים.

  חשוב להפקיד צוואה ערוכה, חתומה וגמורה בלשכת הרשם לענייני ירושה על ידי המצווה עצמו כדי להבטיח את קיומה בבוא העת. לאחר פטירתו של אדם עלולים להיווצר מצבים גבוליים בהם יורשים יבקשו הוצאת צו ירושה. לפעמים מתוך חוסר ידיעה על קיומה של צוואה ולפעמים מתוך כוונה לא טהורה. בכל מקרה, הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה תבטיח את הגשתה לקיום ושלא יינתן צו ירושה בדרך של "מחטף".

  לצורך הוצאתה של צוואה לקיום, יש צורך בהגשת בקשה למתן צו קיום צוואה, שבמסגרתה תבוצע בדיקה מקיפה של תקינותה ואישורה לפני קיומה בפועל. את הבקשה יש להגיש ללשכת הרשם לענייני ירושה הקרובה למקום מגוריו של המנוח.

  החוק מתייחס גם למצב של ביטול / פסילת צוואה. מצווה שמעוניין בביטול צוואתו חייב לפעול על פי תנאים הקבועים בחוק ולמעשה עומדות בפניו שלוש אפשרויות שונות לעשות כן- להשמיד את מסמך הצוואה, לערוך צוואה חדשה, אשר במסגרתה יבטל את הצוואה הקודמת במפורש) או לערוך צוואה חדשה בדרך חוקית אחרת (למשל צוואה בעדים במקום צוואה בכתב וכו').

  העילות לפסילתה של צוואה גם הן מקבלות התייחסות בחוק. צוואה בלתי חוקית תיפסל ולא תקוים מסיבות שונות. צוואה בלתי מוסרית, צוואה שאינה ניתנת לביצוע, מצווה שאינו כשיר לערוך צוואה, התערבות והשפעה בלתי הוגנת לעריכת צוואה ועוד סיבות אשר עלולות לגרום לפסילתה של צוואה, אז יחולק העיזבון בהתאם לכללי הירושה על פי דין.

  ההגנה הטובה ביותר על צוואה היא באמצעות הקפדה יתרה על אופן עריכתה, כולל קיום כל הכללים וההוראות הכתובות בחוק. לכן, לצורך עריכת צוואה חוקית ותקנית, חשוב מאוד לפנות לעורך דין לענייני ירושה בעל ותק וניסיון בתחום.

  קידום אתרים לעסקים קידום אתרים לעסקים
  השארת הודעה מהירה

  לייעוץ ללא התחייבות מלא את הפרטים הבאים